طراحی و شبیه سازی کوادروتور (قسمت اول)

در قسمت اول از این مجموعه به معرفی کوادروتور ها و تاریخچه آن ها پرداخته و معادلات ریاضی حاکم بر آن را بیان می کنیم.

 

معرفی

آرزوی پرواز از دیرباز تاکنون همیشه در ذهن هر انسانی، صرف‌نظر از موقعیت و توانایی‎اش، وجود داشته و به نوعی آن را درگیر کرده‎است. آرزوی بالا رفتن آزادانه ، معلق بودن در فضا، به اطراف رفتن و دوباره آرام و راحت به زمین فرود  آمدن. اما مهم‌ترین چالشی که انسان‌ها را از رسیدن به این آرزو و بسیاری از آرزوهای دیگر باز داشته است نبود دانش کافی و تجهیزات مورد نیاز آن برای رسیدن به آنها بوده و می‌باشد.

تاریخچه سیستم‌های عمود پرواز

آنچه از مطالعه تاریخی سیستم‌های پروازی تاکنون حاصل شده است؛ تاریخچه پیدایش سیستم‌های عمود پرواز فعلی که در اینجا منحصرا آنها را هلیکوپتر می‎نامیم در مقایسه با هواپیماهای بال ثابت (هواپیما) بسیار کوتاه است اما تلاش‌هایی برای رسیدن به این فناوری گذشته‌ای بسیار دور دارد. اما آنچه موجب پیشرفت سریع هواپیما در مقایسه با هلیکوپتر شده است را می‌توان در طراحی و پیچیدگی‎های کمتر آن در مقایسه با هلیکوپتر دانست همچنین به علت فقدان فناوری‎های مورد نیاز برای کنترل و هدایت امن و راحت هلیکوپتر تا سال‌های زیاد این فناوری با پیشرفت‌های بسیار کندی همراه بوده است.

اما اولین تلاش‌ها برای رسیدن به هلیکوپتر را می‌توان در چین جستجو کرد، مردمان آنها با الهام گرفتن از طبیعت مانند سقوط آرام دانه درخت چنار تلاش‌هایی نه چندان موفق را در این زمینه کرده‌بودند. در سال 1490 لئوناردو داوینچی با ارائه طرح مارپیچ هوایی(شکل1-1) اولین تلاش‌ جدی در این زمینه را ارائه داد. همچنین در سال 1863 پانتون دآمکورت اولین بار واژه هلیکوپتر را که از دو کلمه یونانی  و  به معنای پیچ و بال است، معرفی نمود.

آنچه که در تاریخچه پیدایش هلیکوپتر و در کل سیستم‌های عمود پرواز جالب به نظر می‌رسد این می‌باشد که اولین تلاش‎ها برای رسیدن به یک سیستم عمود پرواز در در دو هدف اصلی خلاصه شده بوده است اول ایجاد قدرت لازم برای تولید نیروی بالابرنده مورد نیاز و دوم جبران گشتاور اضافی تولیدی حاصل از دوران پره ها و به این ترتیب اولین تلاش‌ها منجر به ساخت سیستم‌هایی شامل 4 پره یا آرایش 4 پره‌ای گردید که آنها را کوادروتور می‌نامیم که اگرچه بازدهی کافی و کارآیی مناسب را نداشتند ولی گام مهمی را در رسیدن به هدف اصلی که تولید یک سیستم عمود پرواز امن بود را میسر ساختند.

 

گزارش کامل را می توانید در قالب فایل PDF از لینک زیر دریافت کنید:

 

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *