ربات ها کشف کردند که چگونه عملکرد همکاری گونه در حشرات تکامل می یابد

در یک مقاله که این ماه در PLOS Computational Biology منتشر شد ، محققان از یک سری ربات شبیه سازی شده ی یکسان بهره گرفته اند تا نشان دهند که چگونه این حشرات خود را به گروه های کوچک تقسیم می کنند تا کار را به انجام برسانند.

حشرات اجتماعی با تقسیم وظایف بزرگ و پیچیده که ممکن است برای تک تک اعضای گروه انجام آن مشکل باشد ، به قسمت های کوچک تر که هر کدام از اعضا در بخشی از آن مهارت دارند ، کار را به پایان می رسانند.

در طبیعت مورچه هایی وجود دارند که تغذیه خود را از طریق برگ درختان تامین می کنند .

همان طور که در شکل زیر می بینید این مورچه ها این کار را به این صورت انجام می دهند:

یک سری مورچه های رها کننده اند که تکه هایی از برگ ها را می کنند و آن ها روی یک توده ی پایین می اندازند و سپس مورچه های جمع کننده هستند که این تکه ها را جمع می کنند و به لانه می برند و یک سری هم مورچه های کلی هستند که کل این پروسه را خودشان انجام می دهند ولی به طور واضح هنگامی که این کار شکسته شود قسمتی از این کار را نیروی جاذبه انجام می دهد .

journalpcbi1004273g001-1440006660483

این پروسه توسط ربات های footbot شبیه سازی شد و هم چنین شرایط طبیعی از قبیل نور آفتاب ، شیب زمین و دسته های بزرگ و کوچک در این آزمایش مورد بررسی قرار گرفت و  نتایج قابل توجه ای بدست آمد. برای هر دو دسته از ربات ها بهترین و بهینه ترین استراتژی ، تخصیص کارها بود به این صورت که یک سری برگ ها را از بالای درخت به پایین آن و سری دیگر از آنجا به لانه ببرند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *